POZITÍV PSZICHOLÓGIA
2015-07-12
27 LENYŰGÖZŐ TÉNY
27 napon keresztül megosztunk 27 lenyűgöző tényt, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy közelebb hozzuk életünkbe és alkalmazzuk a pozitív pszichológia kutatási eredményeit.
(A példák az élet más területén is alkalmazhatóak)
Bevezetés
Nagy örömmel ajánlom ezt a pozitív pszichológiai tényekről szóló összefoglalót. A legutóbbi 15 évben a pozitív pszichológia nagymértékű figyelemre tett szert, mind a szakmai közönség és kutatók körében. Ennek a megnövekedett figyelemnek az eredményeként számos értékes gondolat került napfényre, melyek hozzájárulnak a boldogabb, kiteljesedettebb élethez. Ezek mellett a pozitív pszichológia számos eszközt adott ahhoz is, hogy miként küzdjünk meg a nehezebb pillanatokkal, életszakaszokkal.
Reméljük, hogy a tények, melyeket az elkövetkezőkben bemutatunk arra sarkallanak , hogy teljesebb életet élj, és a környezetedet is erre buzdítsd.
Kiemelt köszönettel tartozunk mindazon akadémikusnak, és professzornak, aki hozzájárult a könyv létrejöttéhez.
Az elkövetkezőkben naponta egy-egy fejezetet olvashatsz a gyűjteményből.
Jó utazást!
Az első 3 lenyűgöző tény, amit az elkövetkező 3 napban bemutatunk:
- Lenyűgöző tény: Elfogadás
- Lenyűgöző tény: Függőség
- Lenyűgöző tény: Kreativitás
Lenyűgöző tény
Elfogadás
Sóvárgás ellen – Fejben dől el minden?
Egyre több ember hízik el és válik a túlsúlyossá az egészségtelen táplálkozás következtében. Az étel utáni sóvárgást, amikor egy bizonyos élelmiszerre vágyunk, összefüggésbe hozták az elhízással és a túlsúllyal. Számos lehetőség áll rendelkezésünkre az emberek egészségesebb táplálkozásához, mint pl.: a pontrendszer, a kalóriaszegény táplálkozás.
Mit gondoltok, amikor elkezdődik a sóvárgás, használható az agyunk arra, hogy megállítsa ezt?
Az emberek gyakran elnyomással próbálják megfékezni az étel utáni sóvárgást, amikor is észreveszik, hogy túl sokat gondolnak a vágyott dolgora, ekkor a túl sok gondolatot próbálják megfékezni. Ugyanakkor a nem kívánt gondolatok fenntartják, és erősítik a sóvárgást, nem pedig gyengítik őket.
A Maastrichti Egyetem kutatói megtanítottak egy csoport túlsúlyos és elhízott felnőttet, hogy elfogadja az élelmiszer utáni sóvárgását. Hét héttel később, ennél a csoportnál kevésbé jelentkezett az élelem utáni sóvárgás, a vágyott élelmiszer közelében csökkent a kontroll elvesztésének mértéke, tovbbá csökkent az étel megerősítő értéke, mint annál a csoportnál, mely nem kapott ilyen képzést.
Referencia
Alberts, H. J. E. M., Mulkens, S., Smeets, M., & Thewissen, R. (2010), Coping with Food Cravings: Investigatng the Potential of a Mindfulness-Based Intervention. Appetite, 55, 160-163.