Állítása szerint a tudatos vezetői jelenlét (Mindful Leadership) olyan eszközöket nyújt, amelyek segítenek az életvezetésben és abban, hogy értékeljük az elért eredményeket. Megtanítja az egyént a jelen pillanatra való összpontosításra, az egyén érzelmeinek felismerésére és kontrollálására, különösen intenzív stresszben. Amikor az egyén tudatosan jelen van, érzékeli a pillanatot és azt, ahogyan másokra hat. Egyszerre képes a momentumot megfigyelni és résztvenni abban, mialatt a hosszabb-távú hatásokat is észleli. A mindfulness attól is megvédi az egyént, hogy eltávolodjon alapértékeitől.
Bill Georg szerint a tudatos jelenlétet egy életen át szükséges gyakorolni és hatalmas mennyiségű munkát fektetni az önképzésbe. Bill napi 2 alkalommal 20 percet meditál. 1975-ben végzett először meditációs programot (Transcendental Meditation Workshop). A meditáció segített neki abban, hogy nyugodtabb és fókuszáltabb vezetővé válljon. A meditációval elérte, hogy a számos triviális aggodalma közt tisztánlásson, meglássa a valóban fontos problémákat. Érzékenyebbé vált az általa kiváltott vezetői hatással kapcsolatosan, és sokkal jobban tisztába került önmagával. Nem utolsó sorban segített normalizálni a magas vérnyomását.
Az elmúlt években orvostanhallgatók a meditáció jó hatását mutatták ki mint pl.: az egészségügyi problémáktól való védelmet, vagy a stresszcsökkentést, a jobb memóriaképességet, az érzelmi önkontroll javulását és számos olyan kritikus kognitív készség fejlődését, melyek a folyamatos nyomás alatt hozzájárulnak a vezető egyensúlyának megtartásához.
Mialatt egyre nagyobb teret nyer vezetői körökben, még hazánkban is, a meditáció, nem biztos, hogy mindenki számára ez a legjobb megoldás. A lényeg, hogy a vezető minden nap visszavonuljon, reflektáljon arra, hogy mi is történik vele. A meditáció mellett ismerek olyanokat, akik naplót írnak, séta közben hangosan reflektálnak a napi történésekre, vagy akik rendszeresen futnak. Van, akinek az a leghatékonyabb segítség, ha konzultál valakivel a napi történésekről.
Függetlenül attól, hogy milyen napi gyakorlatot választ a vezető, mindenképp segít a tisztánlátásban az élet fontos, és kevésbé fontos dolgaival kapcsolatosan. Ezen túlmenően segít értelmezni a környező világ történéseit. A tudatos jelenlét segít abban, hogy eltakarítsuk a felesleges aggodalmakat a fontos dolgok útjából, táplálja a munka és mások iránti elköteleződést, szenvedélyt és fejleszti az egyént és a szervezetet.
Kisszőlősi Sz. Beáta
A cikk Bill Georg a HBR-ben megjelnet cikke alapján készült: https://hbr.org/2012/10/mindfulness-helps-you-become-a&cm_sp=Article-_-Links-_-Top%20of%20Page%20Recirculation